Ministranci na Górze św. Anny

by ks. Paweł Chyla

W dniach 27-28 sierpnia na Górze św. Anny odbyła się nasza pielgrzymka.

W tym roku patronem pielgrzymki był św. Jan Paweł II, a to w związku ze zbliżającą się 100 rocznicą urodzin Papieża Polaka. Został on przedstawiony jako wzór dla Liturgicznej Służby Ołtarza, wszak był przecież ministrantem i pogodnym młodzieńcem. Na Górę św. Anny przybyło 500 ministrantów, lektorów, ceremoniarzy i animatorów z 65 parafii.

W tym roku wygłoszono dwie konferencje. Jedną o świętym Janie Pawle II wygłosił ks. Zygfryd Waskin, drugą zaś o sakramencie pokuty i pojednania ks. Paweł Chyla. Mszy św. na rozpoczęcie pielgrzymki przewodniczył oraz Słowo Boże głosił ks. Waldemar Musioł z Wydziału Duszpasterskiego. Nie zabrakło procesji różańcowej do pomnika św. Jana Pawła II, czy też okazji do spowiedzi.

Jak każdego roku nie zabrakło rozgrywek sportowych i intelektualnych. Nie gasnąca popularnością cieszyły się zawody w piłkarzyki, darta, przeciąganie liny. Zwycięzcy otrzymali wiele cennych nagród.

Grupa LSO z parafii Świętej Rodziny w Zawadzkiem pod kierunkiem kleryka Kamila Żyłki przygotowała piękne przedstawienie o św. Janie Pawle II, a wieczorem także przygotowali pogodny wieczór.

 W tym roku uczestnicy pielgrzymki zapoznali się z zasadami heraldyki dzięki wykładowi ks. Mariusza Drygiera. Następnie mogli wykorzystać je w praktyce przygotowując herby swoich parafii, co także było oceniane i nagradzane. W tej konkurencji pierwsze miejsce zdobyła ekipa LSO z parafii Owsiszcze, drugie - z parafii NSPJ w Raciborzu, a trzecie - z parafii św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach.

Pielgrzymkę zakończyła uroczysta Eucharystia, której w środę 28 sierpnia w bazylice św. Anny przewodniczył bp Rudolf Pierskała. Postawił ministrantom proste pytanie: - Czy idziecie na całość w służbie ministranckiej?

Po Mszy św. został wręczony Puchar Biskupa Opolskiego dla najaktywniejszej wspólnoty ministranckiej. Nagroda trafiła w ręce Liturgicznej Służby Ołtarza z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Opolu-Nowej Wsi Królewskiej.

Galeria zdjęć