top of page

Patroni

Poniżej przedstawiamy krótkie życiorysy patronów ministrantów.

Święty Alojzy Gonzaga

Alojzy Gonzaga urodziÅ‚ siÄ™ 9 marca 1568 roku w Castiglione delle Stiviere. Jego rodzina należaÅ‚a do najznakomitszych rodów książęcych. Ojciec pragnÄ…Å‚ aby jego syn zostaÅ‚ rycerzem. W wieku 7 lat Alojzy poczuÅ‚ jednak pragnienie sÅ‚użenia Bogu. ZmartwiÅ‚o to bardzo jego ojca, który zabieraÅ‚ syna na różne dwory, chcÄ…c odciÄ…gnąć go od tego. WytrwaÅ‚oÅ›ciÄ… i uporem dążyÅ‚ on jednak do realizacji swych zamierzeÅ„, aż wreszcie w 1585 roku udaÅ‚ siÄ™ do Rzymu i zostaÅ‚ przyjÄ™ty do nowicjatu jezuitów. OpuszczajÄ…c dom rodzinny, zrzekÅ‚ siÄ™ swojego majÄ…tku na korzyść brata. W zakonie odznaczaÅ‚ siÄ™ gorliwoÅ›ciÄ…, a szczególnie umiÅ‚owaniem cnoty czystoÅ›ci. Na rok przed Å›wiÄ™ceniami kapÅ‚aÅ„skimi, posÅ‚ugujÄ…c ofiarom epidemii sam siÄ™ zaraziÅ‚ i zmarÅ‚ dnia 21 czerwca 1591 roku, majÄ…c 23 lata. W 1605 roku papież PaweÅ‚ V ogÅ‚osiÅ‚ go bÅ‚ogosÅ‚awionym. Natomiast kanonizowaÅ‚ go papież Benedykt XIII w 1726 roku. Liturgiczne wspomnienie przypada 21 czerwca.

Patron

Święty Dominik Savio

Dominik Savio urodziÅ‚ siÄ™ w ubogiej wÅ‚oskiej rodzinie we wsi Riva di Chieri we WÅ‚oszech w Piemoncie w 1842 roku. Jego rodzice byli prostymi ludźmi. Ojciec Karol byÅ‚ rzemieÅ›lnikiem, a matka Brygida krawcowÄ…. W wieku 12 lat wstÄ…piÅ‚ do Oratorium w Turynie zaÅ‚ożonym przez Å›w. Jana Bosko. Dominik bardzo szybko rozwijaÅ‚ swojÄ… duchowość. Już w wieku 5 lat sÅ‚użyÅ‚ do mszy Å›wiÄ™tej jako ministrant, a w wieku 7 lat przyjÄ…Å‚ pierwszÄ… komuniÄ™ Å›wiÄ™tÄ… co byÅ‚o w tamtych czasach rzadkoÅ›ciÄ…. Pewnego razu po mszy porannej Dominik zaczÄ…Å‚ siÄ™ modlić przed NajÅ›wiÄ™tszym Sakramentem. ModliÅ‚ siÄ™ tak przez kilka godzin. Po tej dÅ‚ugiej modlitwie w zimnym koÅ›ciele Dominik bardzo ciężko zachorowaÅ‚ a wkrótce po tym zmarÅ‚. Po Å›mierci Dominik Savio cieszyÅ‚ siÄ™ coraz wiÄ™kszÄ… sÅ‚awÄ… i kultem. W roku 1950 papież Pius XII ogÅ‚osiÅ‚ Dominika Savio bÅ‚ogosÅ‚awionym, natomiast w 1954 roku, zaliczyÅ‚ go w poczet Å›wiÄ™tych. Relikwie Å›wiÄ™tego znajdujÄ… siÄ™ w Turynie, w bazylice Matki Bożej. Liturgiczne wspomnienie przypada 9 marca.

Patron

Święty Jan Berchmans

Jan Berchmans urodziÅ‚ siÄ™ 13 marca 1599 roku w Diest w Belgii. PochodziÅ‚ ze Å›rednio zamożnej rodziny. Jego ojciec byÅ‚ grabarzem, matka natomiast córkÄ… miejscowego burmistrza. WyksztaÅ‚cenie zdobyÅ‚ w kolegium Jezuitów w Malines. W tym czasie jego owdowiaÅ‚y ojciec zostaÅ‚ wyÅ›wiÄ™cony na kapÅ‚ana, byÅ‚o to w roku 1618. Jan wstÄ…piÅ‚ do nowicjatu jezuitów. ByÅ‚ bardzo zdolny, dlatego wysÅ‚ano go na studia do Rzymu. Tu jednak ciężko zachorowaÅ‚. Chory na zapalenie pÅ‚uc umarÅ‚ 13 sierpnia 1621 roku. W 1867 papież Pius IX ogÅ‚osiÅ‚ go bÅ‚ogosÅ‚awionym, natomiast papież Leon XIII w roku 1888 zaliczyÅ‚ go w poczet Å›wiÄ™tych. ÅšwiÄ™ty jest patronem studiujÄ…cej mÅ‚odzieży, a także ministrantów. Liturgiczne wspomnienie przypada 26 listopada.

Patron

Święty Tarsycjusz

Nie znamy dokÅ‚adnej daty jego Å›mierci. Przypuszcza siÄ™, że Å›w. Tarsycjusz poniósÅ‚  Å›mierć mÄ™czeÅ„skÄ… za panowania cesarza Decjusza Trajana (lata 249-251 po narodzeniu Chrystusa). ByÅ‚o to czas najbardziej krwawych przeÅ›ladowaÅ„. ChrzeÅ›cijanie chÄ™tnie ginÄ™li za Chrystusa, ale ich najwiÄ™kszym pragnieniem byÅ‚o, by mogli na drogÄ™ do wiecznoÅ›ci posilić siÄ™ Chlebem Eucharystii. Zanoszono im przeto potajemnie KomuniÄ™ Å›w. do wiÄ™zieÅ„. GorliwoÅ›ciÄ… w obsÅ‚ugiwaniu Å›wiÄ™tych mÄ™czenników wyróżniaÅ‚ siÄ™ Å›w. Tarsycjusz. Pewnego dnia, kiedy niósÅ‚ Wiatyk do wiÄ™zienia, napotkaÅ‚ swoich rówieÅ›ników bawiÄ…cych siÄ™ na jednym z placów rzymskich. PogaÅ„scy chÅ‚opcy zaczÄ™li woÅ‚ać Tarsycjusza, by siÄ™ do nich przyÅ‚Ä…czyÅ‚. On zaczÄ…Å‚ uciekać przed nimi. ZaczÄ™li go gonić. Kiedy zaÅ› spostrzegli, że coÅ› przyciska do piersi, chcieli zobaczyć co niesie i siÅ‚Ä… mu to wydrzeć. Bohaterski chÅ‚opiec broniÅ‚ swego skarbu. Wówczas zgraja przewróciÅ‚a go na ziemiÄ™, zaczÄ™li go kopać i bić, rzucać naÅ„ kamieniami. Dopiero przypadkowo przechodzÄ…cy żoÅ‚nierz, miaÅ‚ chÅ‚opca uwolnić i bandÄ™ rozegnać. ZaniósÅ‚ Tarsycjusza do domu, gdzie ten niebawem zmarÅ‚. NajÅ›wiÄ™tszy Sakrament ze czciÄ… odniesiono do kapÅ‚ana katolickiego. CiaÅ‚o ÅšwiÄ™tego zostaÅ‚o pogrzebane na cmentarzu Å›w. Kaliksta. Liturgiczne wspomnienie przypada 15 sierpnia.

Patron
bottom of page