top of page

Kurs ceremoniarza

Zaktualizowano: 8 mar

Ks. Zygfryd Waskin, diecezjalny duszpasterz Służby Liturgicznej, zaprasza do udziału w kursie ceremoniarskim. Mogą w nim uczestniczyć ministranci lub lektorzy będący co najmniej uczniami szkoły ponadpodstawowej, posiadający autorytet wśród młodszych ministrantów, odznaczający się gorliwością w służbie ministranckiej, dobrą moralnością i pobożnością.


Kurs ma za zadanie uformować osoby pomagające w parafii w przygotowaniu liturgii (zwłaszcza niedzielnej i świątecznej) oraz pomóc w umiejętnym kierowaniu ceremoniami liturgicznymi w parafii i czuwaniu nad ich przebiegiem. Program kursu obejmować będzie zagadnienia z liturgiki (rok liturgiczny, formularze mszalne, kolory szat liturgicznych, itp.), zasady poprawnego wykonywania różnych funkcji liturgicznych, obrzędy Mszy św. (OWMR), zwłaszcza uroczystej i pontyfikalnej, ceremonie Triduum Paschalnego i posługę w czasie rozmaitych nabożeństw.


Zajęcia odbywać się będą w czasie czterech weekendowych spotkań w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Opolu.


Trzy pierwsze odbędą się w terminach:

  • 23-25 lutego 2024 r.,

  • 19-21 kwietnia 2024 r.,

  • 24-26 maja 2024 r.

  • Koszt każdego z nich to 180 zł. 

  • Ostatnie spotkanie (jednodniowe) odbędzie się w sobotę 22 czerwca 2024 r. Obecność na wszystkich spotkaniach jest obowiązkowa. Kurs zakończy się uroczystą promocją w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki LSO na Górę Świętej Anny. Obowiązkowym elementem formacji jest także udział w dniu skupienia, który odbędzie się przed uroczystością ustanowienia. Zgłoszenia do 17 lutego 2024 r. na adres: Zygfryd.Waskin@diecezja.opole.pl (liczba miejsc jest ograniczona).


Commentaires


bottom of page